czwartek, 10 lipca 2014

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie

Salzburg Austria / Wikimedia / CC / Matthias Kabel
Salzburg Austria
Jarmarków świątecznych jest pełno w całej Austrii. Dla wielu najpiękniejszy jest ten w Salzburgu. Już w listopadzie można poczuć się tam jak w bajce i godzinami spacerować uliczkami starówki przystrojonej światełkami, gałązkami choinek i czerwonymi wstążkami. Popijając oczywiście grzane wino, poncz z owoców leśnych lub pomarańczy lub gorącą czekoladę.
Koniecznie trzeba odwiedzić Hellbrunn, wczesnobarokowy pałacyk pod Salzburgiem. Na dziedzińcu rezydencji arcybiskupa od ponad 10 lat organizowany jest adwentowy jarmark pomiędzy 400 świerkami ubranymi w czerwone bombki.
Corocznie atrakcją są kolędnicy i stragany ze świątecznymi ozdobami i wyrobami, obowiązkowo ręcznie robionymi przez lokalnych rzemieślników - bożonarodzeniowymi stroikami, dzwonkami, szklanymi aniołkami, świeczkami, pozytywkami, mikołajami, kapciami i kapeluszami z filcu, likierami i sznapsy, preclami, czekoladą, sercami z piernika i migdałami w lukrze. Same pyszności! Pięknie wygląda nawet sam pałac, którego 24 okien układa się w gigantyczny adwentowy kalendarz. Dla dzieci też są przewidziane atrakcje - przejażdżka na koniku i szopka z prawdziwymi zwierzętami. Wszystko miga, błyszczy, tańczy i śpiewa!
Kiedy i gdzie: Schloss Hellbrunn‏ / Salzburg Austria / 22 listopada -24 grudnia
Malmo zimową porą / Flickr.com
Malmo Szwecja
Na jarmarku w Malmo znajdziemy szeroki wybór szwedzkich bożonarodzeniowych dekoracji i świątecznych specjałów, takich jak glogg - grzane wino, pepparkakor - korzenne herbatniki, lussekatter - bułeczki szafranowe. Atrakcją jarmarku są antyki oraz prezenty i ozdoby w stylu vintage. Można też sobie pojeździć na łyżwach na świeżym powietrzu w parku Folkets.

Kiedy i gdzie: Malmö Szwecja - 24 listopada-23 grudnia
Barcelona Hiszpania - Fira de Santa Lucia / Flickr.com
Barcelona Hiszpania
W Barcelonie jarmark Fira de Santa Lucia odbywa się pod katedrą, gdzie wystawiana jest też tradycyjna szopka. Sprzedaje się ozdoby świąteczne, grają kolędy, obowiązkowo musi być również jemioła i kostki nugatu turrón. Tu podobieństwa do naszych obyczajów się kończą, wszystko inne jest już trochę dziwne?
Tradycyjnie w Katalonii, popularniejszy od Mikołaja był kiedyś Caga Tió, czyli świąteczny pieniek "Sraj-wujek". Każde dziecko w Katalonii wie, że o pieniek należy dbać, przykrywać go kołderką, żeby było mu ciepło i karmić. Dzięki temu w Wigilię "Sraj-wujek" wydala prezenty - przede wszystkim słodycze. Żeby chętniej je oddawał, trzeba go obijać kijem i śpiewać mu piosenkę. Kiedyś zwykły pieniek przyniesiony z lasu musiał być w każdym katalońskim domu na Boże Narodzenie. Teraz trochę się skomercjalizował, stoi na nóżkach i ma domalowaną uśmiechniętą buzię i nos. Nosi też czerwoną katalońską czapkę - barretinę. Przez to upodobnił się trochę do św. Mikołaja.
Katalończycy najwyraźniej lubią wydalające postaci, bo mają na święta jeszcze jedną - Caganer. To tradycyjna figurka, umieszczana w szopce bożonarodzeniowej, symbol urodzaju, pomyślności, szczęścia w nowym roku. Przedstawia katalońskiego chłopa w trakcie wypróżniania się. Co kraj to obyczaj!
Kiedy i gdzie: Barcelona Hiszpania - 24 listopada-23 grudnia
Colmar Francja / www.noel-colmar.com


Colmar Francja
W poszukiwaniu magicznej atmosfery Świąt Bożego Narodzenia nie można pominąć Colmar w Alzacji. Na uroczej starówce, udekorowanej i oświetlonej jak  bajce, odbywa się aż pięć różnych jarmarków. W części starego miasta, zwanej "Małą Wenecją", odbywa się jarmark dla dzieci - będzie specjalna karuzela z drewnianymi konikami i skrzynia na listy do Świętego Mikołaja. Warto spróbować miejscowych świątecznych specjałów - alzackich pierników, aromatycznych ciasteczek bredele i anyżowych sprengerle oraz ciasta Berawecka - coś jak skrzyżowanie keksu z piernikiem. Pycha!
Kiedy i gdzie: Colmar Francja - 23 listopada-31 grudnia
Tallin Estonia / CC / Wikimedia / Marit & Toomas Hinnosaar
Tallin Estonia
Tallińskie średniowieczne stare miasto zostało w 1997 wpisane na listę światowego kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Na Placu Ratuszowym (Raekoja Plats) w grudniu zawsze stoją gigantyczna choinka i drewniane domki-stragany, w których można zobaczyć estońskie rękodzieło - tradycyjne  kapelusze, zwierzątka z trawy morskiej, przedmioty wyplatane z wikliny i drewniane rzeźby. Na mrozy na pewno pomoże tradycyjna, rozgrzewająca kuchnia - kapusta kiszona i kaszanka. Do picia też na pewno coś się znajdzie.
Kiedy i gdzie: Tallin Estonia - 1 grudnia - 8 stycznia

Innsbruck Austria
Jarmarki świąteczne w Innsbrucku (stolicy Tyrolu) trwają prawie 2 miesiące - a wszystko z widokiem na ośnieżone szczyty Alp. W samym sercu średniowiecznego starego miasta, pod "Złotym Dachem" (symbolem miasta) zawsze jest choinka, przygrywające góralskie kapele i świąteczne stragany, gdzie można kupić bożonarodzeniowe dekoracje, świeczki, pierniki i obowiązkowo grzane wino, którego zapach roztacza się na cała starówkę. Dla dzieci jest wesołe miasteczko, tradycyjne widowisko kukiełkowe z wiecznie kłócącą się małżeńską parą (Punch i Judy) i małe zoo. A propos zoo - to w Insbrucku znajduje się najwyżej położony europejski ogród zoologiczny (727 m n.p.m.) - Alpenzoo.
Kiedy i gdzie: Innsbruck Austria - 15 listopada-6 stycznia

Komentarze (1):

18 października 2023 21:21 , Blogger Ula pisze...

Świąteczne Jarmarki to jedno z naszych hobby. Widzieliśmy już Jarmark w Pradze i we Wrocławiu, a w tym roku planujemy jeszcze wybrać się do Amsterdamu. Na https://beneluks.pl/
czytałam, że Jarmarki są między 13 a 15 grudnia.

 

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna