7 Cudów Mazur: odkryj najciekawsze trasy kajakowe na Mazurach
Jak wygląda typowy mazurski spływ? Np. tak: puszcza, przez którą przedziera się odkrywca w miły sposób uspokaja skołatane miejskim zgiełkiem nerwy. Przez gęste sklepienie leśnej kopuły przebijają się zabłąkane promienie słoneczne. Jest ciepło, spokojnie, odrobinę parno. Ożywają wszystkie zmysły. Wzrok zaczyna atakować oszałamiająca feeria kolorów. Węch rejestruje zapach mchów, kory i porostów. Wszystkiemu towarzyszy szmer przepływającej pod dnem kajaka wody i leśne odgłosy. Wtem, ściana lasu kończy się. Odkrywcę otaczają teraz pola, łąki i trzciny. Wyprawa powoli dobiega końca. Czas przemienić się na powrót w człowieka miejskiego. Z tyłu głowy kołacze się jedna myśl: tu trzeba wrócić!
W ramach kampanii "7 Cudów Mazur" prezentujemy zestawienie najciekawszych tras kajakowych z Krainy Wielkich Jezior.
Rzeka Krutynia - nieprzypadkowa popularność
Liczący 91 kilometrów Szlak Rzeki Krutyni to jedna z najpopularniejszych tras kajakowych w Polsce. Kajakarze mogą przebierać w ofercie firm obsługujących spływy i nie muszą się martwić o transport z dowolnego miejsca na trasie - punkty postojowe znajdują się dosłownie co kilka kilometrów. Dzięki tak dobremu rozplanowaniu Krutynią można spływać przez kilka godzin albo kilka dni - wszystko zależy od czasu wolnego, sił i chęci kajakarzy.
W sezonie Krutynia przeżywa oblężenie. Wszelkie niedogodności rekompensują widoki: raz rzeka biegnie przez puszczę, gdzie indziej leniwie płynie przez pola. Czasem trzeba przenieść kajak kilkanaście metrów dalej, a czasem rzeka rozlewa się na chwilę tworząc jezioro.
Trasa kajakowa na Krutyni rozpoczyna się w Sorkwitach nad Jeziorem Lampackim, a kończy w Jeziorze Bełdany.
Jezioro Kisajno - Łabędzi Szlak
Kisajno to drugie z wielkich giżyckich jezior, stanowiące południową odnogę kompleksu wodnego jeziora Mamry. Ma powierzchnię 18,96 km2 i osiąga głębokość 25 m. Znajduje się na nim 14 wysp, których zgrupowanie w zachodniej części rozlewiska tworzy niezwykle malowniczy, pełen zatok i cieśnin krajobraz. Wiedzie tutaj urokliwy Łabędzi Szlak, jakby stworzony dla kajakarzy szukających spokoju i ciszy. Okoliczne wyspy zamieszkiwane są przez liczne gatunki ptaków wodnych. Należy pamiętać, że są one ścisłymi rezerwatami, więc przybijanie do nich i schodzenie z kajaka na ląd jest zabronione.
"Jest zima, więc musi być zimno", czyli styczniowy spływ rzeką Nidką
Od trzech lat na początku stycznia w Rucianem-Nidzie odbywa się zimowy spływ kajakowy rzeką Nidką. To już impreza dla prawdziwych twardzieli, którym niestraszne są ekstremalne warunki pogodowe. W 2012 roku kajakarze płynęli w śnieżycy, rok później termometry wskazywały 10 kresek później zera. Mimo to chętnych do udziału w spływie nie brakuje. W styczniu 2014 na trasę wyruszyło ponad 70 osób. Po takich doświadczeniach rozgrzanie się jest wręcz obowiązkowe!
Pisa - opuścić Bramę Mazur
Z rzeką Pisą wiążą się pewne komplikacje interpretacyjne. Sam Pisz nazywany jest często Bramą Mazur, gdyż w tym właśnie miejscu rozpoczyna się Kraina Wielkich Jezior. Rzeką nie popłyniemy jednak "na Mazury", lecz w kierunku całkowicie przeciwnym. Pisa to jedyna rzeka w tej części Europy, której bieg skierowany jest idealnie w kierunku południowym. Kajakarze wypływają więc z Pisza i podążają w stronę Nowogrodu (około 80 km), gdzie Pisa wpada do Narwi. W początkowej fazie trasa prowadzi przez Puszczę Piską, a w okresie późniejszym przez liczne pola i równiny. Nowogród nie musi oznaczać wcale końca trasy. Kierując się Narwią dalej na południe miniemy Ostrołękę i dopłyniemy do Zalewu Zegrzyńskiego, czyli praktycznie do Warszawy. Taka wyprawa to duże wyzwanie, lecz satysfakcja z jej ukończenia jest jeszcze większa.
Dajna, czyli kajakiem do Świętej Lipki
36-kilometrowy szlak umożliwia odbycie podróży kajakiem od Piecek przez Mrągowo aż do Świętej Lipki. Trasa prowadzi przez dziewięć jezior Pojezierza Mrągowskiego. Ze względu na "przenoski" przeznaczona jest dla wprawionych kajakarzy. Rekompensatą za utrudnienia są malownicze krajobrazy, pośród których meandruje Dajna. Zakończenie spływu stanowi jednocześnie początek trasy zwiedzania "Perły baroku" - słynnej świątyni i kompleksu klasztornego Święta Lipka. Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce jest najcenniejszym zabytkiem architektury barokowej północno-wschodniej Polski.
Kajakowy szlak rzeką Dajną był popularny jeszcze przed wojną. Turyści przebywający w Mrągowie mogą pokonać krótszy odcinek z plaży miejskiej do jeziora Juno. Ten fragment rzeki był często uczęszczany jeszcze przed wojną i ze względu na piękno płynącej rzeki, już wtedy zwany "małą Krutynią".
Komentarze (1):
Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz w pełni cieszyć się urokami lata, ośrodek wypoczynkowy nad morzem jest idealnym wyborem. Oferuje on różnorodne atrakcje, takie jak sporty wodne, spacery brzegiem morza czy po prostu relaks na plaży. https://www.lazurowybrzeg.pl/ to miejsce, gdzie możesz znaleźć więcej informacji na temat tego, co możesz zrobić podczas pobytu w ośrodku. Wszystko to, położone w pięknej, naturalnej scenerii, gwarantuje niezapomniane wrażenia i pełen relaks.
Prześlij komentarz
Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]
<< Strona główna