środa, 9 lipca 2014

Szwajcaria. Parę praktycznych informacji, zanim wyruszycie na perfekcyjne wakacje

Szwajcaria. Klimat

Pomimo niewielkiego terytorium, w Szwajcarii występują znaczne różnice temperatur oraz wielkości opadów między kantonami. Wpływa na to zarówno obecność wysokich gór, jak i ścieranie się mas powietrza napływających z zachodu (znad Oceanu Atlantyckiego), z południa (z rejonu Morza Śródziemnego), oraz ze wschodu i z północy (z głębi kontynentu euroazjatyckiego). W efekcie w kantonach zachodnich pada częściej niż na wschodzie. W południowych, przede wszystkim w Wicino, opadów jest również sporo, ale panują tam także wyraźnie wyższe temperatury. Rekordowe opady notowane są na wznoszącej się nad Jeziorem Genewskim górze Rochers de Naye, najniższe natomiast w miejscowości Stalden w kantonie Wallis oraz w regionie EngadynyGryzonii. Średnio w Szwajcarii słońce świeci przez 140 dni w roku.

Tekst pochodzi z najnowszego numeru magazynu



Szwajcaria. Podróż

Samolotem

Loty z Polski oferuje m.in. Swiss - trzy razy dziennie, przez siedem dni w tygodniu. Ciekawe połączenie z Krakowa do Bazylei uruchomił również tani przewoźnik easyJet. Z każdego lotniska koleją i autobusami dostaniemy się w ciągu kilku godzin nawet do najbardziej odległego zakątka kraju. Z podróżowaniem do Szwajcarii samolotem wiąże się bardzo wygodna usługa świadczona przez koleje w porozumieniu z operatorami lotniczymi. Nasz bagaż zostanie przeniesiony z samolotu do pociągu (lub odwrotnie) i dotrze do celu. Trzeba jedynie pamiętać, że są określone przedziały czasowe nadawania i dostarczania bagażu. W ofercie Fly & Rail za taką usługę zapłacimy 22 franki od każdej sztuki bagażu. W drodze powrotnej potrzebujemy na jej uaktywnienie vouchera check-in, który można otrzymać na większości stacji kolejowych.

Samochodem

Z Warszawy do Szwajcarii jest ok. 2 tys. km, nie obejdzie się więc bez nocowania po drodze. Najdogodniejsza wydaje się podróż przez Niemcy - cały czas po autostradach. Jeśli wybierzemy podróż autem, musimy liczyć się z wykupieniem na granicy Szwajcarii winiety. Jest ważna przez cały rok i kosztuje 40 franków.

Formalności graniczne

Oprócz zakupu winiety nie ma żadnych, bo chociaż Szwajcaria nie należy do UE, jest sygnatariuszem układu z Schengen i do przekroczenia jej granic wystarcza dowód osobisty.

Szwajcaria. Pieniądze

Mimo że obowiązującą walutą jest frank szwajcarski, niemal wszędzie przyjmowane są także płatności w euro (z tym że głównie banknotami, reszta zazwyczaj wydawana jest we frankach). Najwygodniej jest płacić kartą.

Szwajcaria. Przejazdy na miejscu

Po kraju najlepiej poruszać się środkami transportu publicznego, wśród których kluczowe znaczenie ma kolej. Podróże przebiegają szybko, sprawnie i są bardzo komfortowe. A wszystko to dzięki perfekcyjnej organizacji, idealnemu skomunikowaniu połączeń oraz - co najważniejsze - możliwości posługiwania się zryczałtowanymi biletami Swiss Travel System (STS). Jeśli z nich korzystamy, dzieci do 16. roku życia podróżują z rodzicami gratis (na podstawie wystawianej wraz z biletem Family Card). Szczegółowe informacje i możliwość zamówienia biletów w wybranej opcji: www.swisstravelsystem.pl.

Na górskie szczyty i do innych atrakcji dotrzemy jedną z 670 kolejek linowo-terenowych, które działają przez cały rok (www.seilbahnen.org). Z większości z nich posiadacze biletów STS korzystają gratis bądź po wniesieniu dopłaty.

Szwajcaria. Gdzie spać

Szukając jak najtańszych noclegów, zwróćmy uwagę na hostele oraz kempingi. Jeśli cena nie gra roli, możemy zdecydować się na luksusowe i nierzadko legendarne hotele z tradycjami, jak choćbyBeau-Rivage Palace nad Jeziorem Genewskim. Do najtańszych nie należą również miejsca innowacyjne, jak Palafitte z kompleksem bungalowów na palach na jeziorze Neuchâtel lub usytuowany w zacisznym zakątku kantonu Vaud ekologiczny L'Aubier w Montezillon.

Wędrując po górach, korzystajmy ze schronisk Szwajcarskiego Klubu Alpejskiego, który zarządza aż 152 obiektami. Nawet w najnowocześniejszych z nich panuje tradycyjna atmosfera. Należy jednak odpowiednio wcześnie rezerwować miejsca - przestrzeganie tego zwyczaju jest mile widziane przez gospodarzy.

Szwajcaria. Gdzie jeść

Szwajcaria to kulinarny raj, w którym królują potrawy wywodzące się z kultury ludowej, przyprawione wyrafinowanymi nowymi smakami, kreatywnością i wysokim profesjonalizmem szefów kuchni. Serwują je ekskluzywne restauracje doceniane przez największe opiniotwórcze przewodniki kulinarne. Świetnie zjemy także w restauracjach nie tak może prestiżowych, ale z pewnością tańszych, a także w schroniskach górskich, w których dominuje kuchnia domowa. Nad jeziorami wiele rodzin trudniących się połowem ryb serwuje je w małych przydomowych gospodach. I tam smakują najlepiej. W regionie Wicino warto odwiedzać lokale nazywane grotto. W nich posmakujemy potraw opartych na tradycyjnych recepturach, bazujących na lokalnych produktach spożywczych. Warto też pamiętać, że woda z kranów w całej Szwajcarii jest dobrej jakości. Można ją pić bez gotowania.

Fenomenem są z kolei obrotowe górskie restauracje umożliwiające podziwianie górskich panoram podczas posiłków. Na ogół wiążemy je z zimowym wypoczynkiem w Szwajcarii, ale wszystkie działają przez cały rok, również latem stanowiąc świetny cel wycieczki. Położoną najwyżej z nich,Threes!xty w kantonie Wallis, można potraktować także jako przystanek w drodze na pobliskiAllalinhorn. Jej konkurentką jest kojarzona z jednym z odcinków Jamesa Bonda Piz Gloria pod skalistym czubem Schilthornu, w Berneńskim Oberlandzie. Trzecia to Le Kuklos w kantonieVaud, zasilana energią słoneczną. Ze względów technicznych jest nieczynna w maju.

Szwajcaria. Gdzie robić zakupy

Konsekwencją nocowania na kempingach i w tańszych obiektach jest z reguły konieczność uzupełniania zapasów. Najlepiej robić to w sieci supermarketów Miros. Słyną one z wysokiej jakości produktów oraz przystępnych cen. Przyjemnością mogą stać się zakupy na targowiskach, bezpośrednio od rolników, np. w każdy czwartek, na Place de La Palud w Lozannie.

Szwajcaria. Bezpieczeństwo

Szwajcaria to prawdopodobnie jeden z najbezpieczniejszych krajów świata. Wypadki jednak się zdarzają, dlatego wybierając się w góry, zwłaszcza na trudniejsze szlaki, należy bezwzględnie wykupić ubezpieczenie obejmujące ewentualne koszty akcji ratowniczej. 

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna